Európska občianska iniciatíva vyzýva na nové zákony EÚ – za renováciu a transformáciu namiesto búrania. Od 1. februára 2025 sa vo všetkých krajinách EÚ zbiera 1 milión podpisov od občanov EÚ.
Webstránka
Odkaz na podpisovanie iniciatívy
Európska iniciatíva HouseEurope! si kladie za cieľ zachovať bývanie a komunity, vytvoriť spravodlivejší a lokálnejší stavebný priemysel, šetriť energiu a prírodné zdroje a uchovávať históriu a pamäť stavebnej kultúry. Renovácia a prestavba by sa mali stať normou, keďže potenciál existujúcich budov je obrovský. Za týmto účelom spojili sily zástupcovia všetkých 27 členských štátov EÚ. Hlasovať môžu všetci občania EÚ s platným pasom EÚ.
Renovácia verejných aj súkromných budov má obrovský potenciál. Cieľ členských štátov EÚ zrenovovať stavebný fond do roku 2050 možno vyjadriť konkrétnymi číslami: v súčasnosti bolo zrenovovaných len 25 % európskeho stavebného fondu; miera renovácií je 1 % ročne, čo znamená, že ju treba strojnásobiť, aby sa tieto ciele dosiahli. Na to je potrebné uznať hodnotu existujúcich budov a uprednostniť ich obnovu. Renovácia ponúka riešenie, ako vytvoriť cenovo dostupné bývanie, podporiť malé a stredné podniky, znížiť emisie CO2 a zachovať pamäť a komunity. Konkrétny plán k tomu znie: Zachovať, Prispôsobiť, Renovovať, Transformovať.
HouseEurope! vyzýva na zavedenie práva na opätovné využitie existujúcich budov, založeného na troch hlavných pilieroch:
- Daňové úľavy na renovačné práce a opätovné využitie materiálov,
- Spravodlivé pravidlá pre posudzovanie existujúcich budov,
- Nové vyhodnocovanie obsiahnutého CO2 v existujúcich konštrukciách.
Ak iniciatíva HouseEurope! získa 1 milión podpisov, Európska komisia sa zaviaže začať diskusiu na najvyššej politickej úrovni a predložiť legislatívu, ktorá spraví z udržateľnej výstavby a renovácie nový štandard v celej Európe.
Európska občianska iniciatíva (ECI)
Mnoho ľudí, skupín a organizácií už v súčasnosti bojuje za sociálnu a ekologickú transformáciu našich budov. HouseEurope! podporuje miestne a národné iniciatívy a prenáša túto tému na európsku úroveň. Na tento účel bola spustená Európska občianska iniciatíva (ECI) – nástroj priamej demokracie, ktorý umožňuje navrhovať nové alebo zlepšené právne predpisy. Ak danú tému podporí milión občanov EÚ z aspoň siedmich krajín, Európska komisia musí návrh preskúmať a zriadiť pracovnú skupinu. Tento proces umožňuje obyvateľom priamo ovplyvňovať politiku EÚ a riešiť kľúčové spoločenské otázky.
Hlasovať môžete online: https://eci.ec.europa.eu/052/public/#/screen/home