ŠUFLÍK – obytná veža Vidor od Zerozero

Zdroj: archív Zerozero

Vidor je ubytovacie zariadenie pre mladý pár a ich priateľov s možnosťou komerčného prenájmu ubytovacích jednotiek. Miesto lokalizované na východnom okraji štruktúry Spišského Hrhova ponúka magické výhľady na krajinu, ktorej dominuje neopakovateľná silueta najväčšieho hradu Slovenska.

T08B

Byt Tomáša Boroša. Foto: David Hanko

Tomáš Boroš, jeden zo zakladateľov košického štúdia Doxa, je známy svojimi ilustráciami a sebe vlastnou poetickou estetikou. Pri rekonštrukcii 3-izbového bytu v panelovom dome sa vyrovnáva nielen so samotnou témou podstaty panelu, ale pridáva nové, pre panelák (zatiaľ) netradičné témy.

SKICA – Jozef Pleskot

Adršpach |3| . Zdroj: Fotografie z archívu Jozefa Pleskota

Jozef Pleskot – Skici reflektují vývoj jednoho zadání, o kterém přemýšlím téměř rok. Jde o návrh lázeňského komplexu v Adršpachu. Zhruba před šesti týdny jsem místo navštívil a strávil jsem tam den.

Panely v umení

Jozef Jankovič - Návrh 44 podlažného vežiaka, ktorý by mal byť postavený k 44. výročiu. Zdroj: Slovenská národná galéria

Snaha zachytiť odcudzenie sa, stratu identity a kontroly nad svojím životným priestorom, masovosť a stereotypizáciu výstavby a bývania, kontrast osobného verzus verejného, ako aj dehumanizáciu až vulgarizáciu okolitého prostredia.

MODEL – Totalstudio

Letný dom Vajnory - Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio

Malý dom vo veľkej záhrade formálne odkazuje na dočasné kempingové koncepty bývania, záhradné domy, ale aj tradičné stavanie vo Vajnoroch. Výsledkom je kompozícia troch domov tvoriacich jeden celok.

Panel na panel

Fasáda panelového domu Göhnerswill po rekonštrukcii. Foto: Georg Aerni

Švajčiarske štúdio Meili & Peter Architekten bolo založené v roku 1987 v Zürichu. Škála ich projektov je rozmanitá, od inžinierskych stavieb, experimentálnu architektúru až po scénografiu a film. Väčšina ich diel je výsledkom národných a medzinárodných súťaží.

Transformácie panelu

Byt Mateja Honča po rekonštrukcii. Foto: Matej Hakár

Mladé architektonické duo Kilo/Honč charakterizuje odvážna, na prvý pohľad experimentálna tvorba. Matej a Richard v rozhovore s Kristínou Tomanovou vysvetľujú svoj prístup k adaptácii nielen panelákových bytov.

Ostrov blahobytu

Panelák v Rimavskej Sobote od štúdia GutGut. Foto: Miro Pochyba

Rekonštrukcia panelového domu v Rimavskej Sobote od ateliéru GutGut je jednoznačne najvýraznejším architektonickým počinom v histórii obnovy panelových domov na Slovensku. V čase dokončenia projektu sa ako solitér publikoval naprieč širokým spektrom médií a vyslúžil si pozitívny ohlas laickej aj odbornej verejnosti.

Stačí pridať vzduch

David Pavlišta a Jarmila Dytrichová. Foto: Ľuboš Dobóczi

Rozhovor o rozšíření lodžií panelového domu v Hostivaři s architektom Davidom Pavlištom z re:architekti a iniciátorkou projektu, zároveň obyvateľkou domu Jarmilou Ditrychovou.

Pravdivý panelák

Skica P. Paňáka k projektu Janíkov dvor

Rozhovor s Pavlom Paňákom, ktorý patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej slovenskej architektúry. Spolu s architektom Martinom Kusým tvoria významnú autorskú dvojicu a jadro ateliéru BKPŠ.