Spojenie tradície a súčasnej architektúry v Bratislave
Na Peknej ceste, v srdci Mestských lesov Bratislavy, ožila stará hájovňa. Tento projekt prináša jedinečný príklad toho, ako sa dá historický objekt zmysluplne adaptovať pre súčasnú spoločenskú potrebu. Rekonštrukcia, ktorá bola súčasťou iniciatívy Živé miesta, stelesňuje rešpektujúci prístup k verejným priestorom v prírode. Ide o spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov.
Monumentálna, priam sochársky poňatá strecha tvorí jeden z výrazných prvkov realizácie bratislavského ateliéru OFFICE110 architekti. Tento ateliér, známy aj návrhom Pozorovne zvierat Vydrica v Karpatoch, vytvoril pavilón, ktorý slúži ako priestor s grilom, ohniskami aso zázemím pre cyklistov. História a zámer projektu Hájovňa, kedysi slúžiaca ako základňa pre lesných robotníkov, bola dlhé roky opustená a schátraná. Počas 30rokov bol tento priestor uzavretý a neprístupný. Vôľa obnoviť tento objekt prišla spolu s ideou otvoriť lesy širšej verejnosti a vytvoriť a facilitovať nové priestory pre komunitné aktivity. Jednou z kľúčových postáv tejto obnovy bol aj vtedajší riaditeľ Mestských lesov Matej Dobšovič (Momentálne pôsobí ako riaditeľ ZOO Bratislava, kde sa tiež podieľa na iniciácii a manažmente kvalitných architektonických zásahov, spolupracoval tiež na dizertačnom výskume Juraja Rattaja, ktorý sme publikovali v Koncepte č. 05, pozn. red.). Projekt rekonštrukcie zahŕňal zachovanie historických prvkov, ako boli pôvodná pivnica, sokel a torzá stavebného materiálu, ktoré prežili dekády, ale aj doplnenie novými materiálmi a technológiami, ktoré neboli súčasťou hájovne. Cieľom bolo vytvoriť priestor, ktorý bude otvorený pre široké spektrum používateľov–od rodín s deťmi cez turistov až po firmy, ktoré si ho môžu prenajať na vlastné akcie.
Architektonická koncepcia
Jedným z hlavných prvkov obnovenej hájovne je šikmá strecha, ktorá nielen odkazuje na tradičný tvar pôvodného objektu. Použitie súčasných materiálov, ako je Lexan, prinieslo nový pohľad na svetelné a tepelnoizolačné vlastnosti stavby. Lexan, známy svojou odolnosťou proti vplyvom počasia a UV žiareniu, sa ukázal ako ideálny materiál na zachovanie čistoty dizajnu a funkčnosti. Navyše, jeho priepustnosť svetla dotvára vnútornú atmosféru. Rozmery prístreška poskytujú pocit ochrany, ale svojou otvorenosťou a svetelnými podmienkami zároveň aj pocit pobytu v prírode. Tvar strechy pôsobí monumentálne a za istých podmienok dosahuje až sakrálne kvality, nie je to totiž čisto funkčný dizajn, snahou bolo aj znázorniť a sprítomniť určitú vrstvu histórie miesta–hmotu niekdajšej hájovne, ktorá bola roky nepoužívaná a následne asanovaná z dôvodu havarijného stavu. Strešná konštrukcia bola doplnená o subtílne horizontálne lamely, ktoré regulujú prísun slnečného svetla a eliminujú prehrievanie priestoru v letných mesiacoch. Tento detail si vyžiadal precíznu prácu a presné ladenie pri montáži, pretože lamely museli esteticky ladiť s celkovým rámom stavby a zároveň plniť svoju funkciu. Výsledná podoba bola citlivo hľadaná intuitívne, za pomoci rôznych variantov a modelov. Pri obnove strechy sa architekti snažili o maximálny minimalizmus a udržateľnosť. Strešná konštrukcia bola navrhnutá tak, aby odolávala extrémnym poveternostným podmienkam a zároveň zachovávala príjemnú mikroklímu vnútri objektu. Svojím spôsobom obsahuje vlastne prvky prachyže renesančných teoretikov architektúry–stĺpy, ohnisko a šikmú strechu.
Úprava funkcií
Rekonštruovaný objekt dnes slúži ako multifunkčný verejný priestor, ktorý zahŕňa verejný gril, oddychové plochy a miesta na organizáciu menších kultúrnych a spoločenských podujatí. Príkladom udržateľného prístupu je aj opätovné použitie pôvodných tehál, ktoré architekti pretvorili na parkové prvky. Dôrazom zadania bolo zachovať prírodný charakter miesta bez narušenia okolitého charakteru prímestských lesov. Architekti si zaumienili vytvoriť odolný prístrešok, ktorý bude čo najmenej náročný na údržbu. Zrozumiteľný pre širokú verejnosť, ale s dôsledným citom pre dobrý dizajn a estetickú príťažlivosť. Funkcia je možno rovnaká ako pri akomkoľvek DIY ohnisku, avšak domnievame sa, že zážitok z kvalitného dizajnu je tiež dôležitá pridaná hodnota.
Hájovňa bola koncipovaná s ohľadom na bezpečnosť a odolnosť proti vandalizmu. Otvorenosť a priehľadnosť konštrukcie napomáhajú pocitu bezpečia a pohodlia pre návštevníkov. Autori venovali veľkú pozornosť diskusii o odolnosti architektúry – jednak voči vplyvom prírody a prostredia a jednak vplyvom (potenciálnej) ľudskej deštrukčnej aktivity. Konkrétne riešenia sú vždy výsledkom kompromisov medzi estetickou stránkou dizajnu, pevnosťou a tiež cenou. V tomto prípade sa autori snažili práve o realizáciu minima kompromisov voči ich konceptom a estetike. Doterajšia prax ukazuje, že išlo o dobrú voľbu, tento architektonický počin sa stretol s pozitívnym prijatím verejnosti a užívateľov. Architekt vždy ide do rizika, že návrh nebude akceptovaný užívateľmi a skúška správnosti sa dá zrealizovať až po uplynutí určitého času. V prípade takýchto nie príliš bežných a verejne exponovaných zadaní je objektívne riziko neúspechu, pravdaže, ešte vyššie a istota garancie pozitívneho výsledku nemusí byť takou samozrejmosťou.
Význam pre komunitu
Obnova hájovne je dôkazom, že dobrá architektúra dokáže formovať vzťah verejnosti k prírodným priestorom. Skúška správnosti dizajnérskeho uvažovania dopadla dobre, reakcie zo strany návštevníkov, ako aj odborného prostredia, sú veľmi pozitívne. Hájovňa sa stala obľúbeným miestom na oddych aj pre tých, ktorí doposiaľ Mestské lesy nenavštevovali. Demografická štruktúra obyvateľov Bratislavy naznačuje, že tento o typ rekreačných areálov bude záujem najmä mimo exponovaných lokalít ako Železná studnička. (Aj tam realizovali Office110 jeden nový prístrešok, Altánok Futbalka na Partizánskej lúke, 2024.) Tento projekt predstavuje vzorový príklad toho, ako možno revitalizovať verejný priestor v harmónii s prírodou a zároveň vytvárať hodnoty, ktoré presahujú lokálny kontext. Táto stavba priťahuje pozornosť rozhodne iným spôsobom ako provizórne prístrešky nevábnej dizajnérskej kvality. Navyše, prostredníctvom prenájmov dokáže atraktívnosť lokality generovať prostriedky na jej údržbu. Obnovená hájovňa na Peknej ceste ukazuje, že architektúra môže byť nielen funkčná, ale aj inšpiratívna a krásna. Prevádzkovatelia si uvedomujú výnimočnosť tejto stavby, ktorej dominantou je práve výrazná strecha – ako akcent vytvárajúci príjemné a bezpečné prostredie, kde je architektúra v dokonalej harmónii s prostredím.
Celý text si prečítate v magazíne Koncept 09
Autori: Ing. arch. Martin Hörmann, Ing. arch. Richard Kastel, Ing. arch. Peter Kopecký
Spolupráca: Ing. Peter Hörmann (statika), Ateliér Divo (sadové úpravy), FAIRCRAFT (realizačná firma)
Investor: Mestské lesy v Bratislave
Plocha pozemku: 10 090 m2
Zastavaná plocha: 110,5 m2
Podlažná plocha: 187,6 m2
Obostavaný objem: 855,6 m3
Investičný náklad: 220 000 €
Návrh: 2020 – 2020
Realizácia: 2021 – 2023
Adresa: Pekná cesta 3118, Bratislava
Text: Zuzana Pastirčák Duchová
Obrazový materiál: OFFICE110 architekti








