Fotoreport z exkurzie po miestach novej i budúcej architektúry a dizajnérskych zásahov vo verejnom priestore.
Nápad navštíviť spoločne juhočeské mesto České Budějovice sa zrodil niekde pri káve na konferencii Start with Children. Lenka Sršňová zo spoločnosti mmcité hľadá kreatívne cesty ako komunikovať o dobrých dizajnérskych počinoch. Pozreli sme si teda dôležité miesta, ktoré súvisia s projektom Európske hlavné mesto kultúry 2028 ako aj ďalšie úspešné či chystané architektonické realizácie. Viacerí aktéri v meste sa spoločne spojili pre projekty vylepšenia existujúcej infraštruktúry, ktoré sú zväčša smerované na rok 2028. Táto téma je relevantná i k téme KONCEPTu 06 – budúcnosť, plány, projekty. O Budějoviciach plánujeme písať aj v čísle 08.
Z prehľadnej a informačne nabitej webstránky projektu EHMK sa môžete dozvedieť o plánoch i rozpočtoch jednotlivých aktérov v regióne. Dokument s názvom Zásobník námětů na projekty delí projekty na tvrdé (týkajúce sa vyslovene výstavby) a mäkké (také, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu života v rámci fyzickej infraštruktúry). Jedny bez druhých by výrazne stratili na kvalite a je skvelé, že zodpovední manažéri mesta i mestských inštitúcií premýšľajú aj o architektúre v kontexte starostlivosti a užívania. Celá téma projektu EHMK 2028 sa nesie v zmysle metafor poľnohospodárstva (Budějovice sú preslávené veľtrhom Země živitelka, ktorý tento rok slávi jubileum). V roku 2024 sa organizačný projektový tím snaží o symbolické “zapustenie koreňov”. Zapustili sme na chvíľu aj my a prehliadli si zaujímavú architektúru mesta.
Za organizáciu exkurzie ďakujeme mmcité.
Výstavba novej budovy divadla a filharmónie
V roku 2016 otvoril súčasný riaditeľ Juhočeského divadla Lukáš Průdek tému výstavby novej divadelnej budovy. V roku 2017 sa zámer výstavby novej budovy pre Juhočeské divadlo a Juhočeskú filharmóniu na Mariánskom námestí podarilo presadiť do Strategického plánu mesta na obdobie 2017 – 2027. O rok neskôr schválila Rada štatutárneho mesta České Budějovice memorandum o spolupráci medzi mestom a Nadáciou Juhočeského divadla na vytvorenie štúdie novej budovy pre divadlo a filharmóniu. Štúdiu vypracovala nemecká spoločnosť Bühnenplanung Walter Kottke Ing. GmbH v spolupráci s pracovnou skupinou zloženou zo zástupcov štatutárneho mesta České Budějovice, Juhočeského kraja, Nadácie Juhočeského divadla a Juhočeskej filharmónie. Náklady na jeho vypracovanie hradí nadačný fond a dokument bude slúžiť ako podklad pre architektonickú súťaž. Viac v článkoch tu a tu.
Rekonštrukcia a dostavba kultúrneho a spolkového domu Slavie
Projekt: Chaix & Morel et associés/ CA Pichler/ Jan Proksa – AT, FR
Súťaž: 2020. Predmetom súťaže bola rekonštrukcia a revitalizácia Kultúrneho domu Slavie v Českých Budějoviciach – nájsť odpoveď na otázku, ako v 21. storočí pristupovať k prevádzke a architektonickému riešeniu historickej pamiatkovo chránenej budovy, ktorá pôvodne slúžila ako spolkový dom.
Porota vybrala z tridsiatich troch tímov šesť účastníkov, ktorí postupne v dialógu s porotou a zadávateľom vypracovali svoje návrhy: PLURAL (Bratislava), Ondřej Císler (Praha), 4DS (České Budějovice), Chaix & Morel et associés, CA Pichler, Jan Proksa (Paríž, Viedeň), KAVA (Praha), PROJEKTIL ARCHITEKTI (Praha).
Viac k súťaži tu.
Rekonštrukcia Domu umění
Projekt: Malý Chmel a AFF Architekten
V októbri 2020 vyhlásili České Budějovice architektonickú súťaž na Centrum súčasného umenia a architektúry, ktoré vznikne rekonštrukciou historického domu na námestí Přemysla Otakara II. známeho ako Dom umenia, v ktorom sídli renomovaná Galéria súčasného umenia a architektúry pod vedením kurátora Michala Škodu. Okrem priestorov galérie projekt zahŕňa aj návrh turistického centra, ako aj úpravy nádvoria a podlubia domu. Víťazný projekt vypracoval berlínsky ateliér AFF Architekten v spolupráci s českobudějovickým ateliérom Malý Chmel. Druhé miesto obsadil ateliér MCA, tretie miesto slovenskí architekti GutGut, cenu získal ateliér Marcely Steinbachovej spolu s ateliérom AOC Ondřeja Císlera.
Tvorba konceptu a spoločnej značky Kultúrnej štvrte v juhovýchodnej časti centra mesta v blízkosti rieky Malše, ktorý prepojí jednotlivé kultúrne inštitúcie sídliace v centre mesta a verejný priestor medzi nimi.
OSTROV KULTURY je novovznikajúca kultúrna štvrť, ktorá sa nachádza na sútoku dvoch riek v centre Českých Budějovíc. Cieľom je poukázať na potenciál, ktorý sa v tejto časti mesta nachádza. V budúcnosti sa táto novovznikajúca kultúrna štvrť má ambíciu stať jasným cieľom pre všetkých, ktorých láka kultúra – domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Cieľom je tiež skvalitnenie prístupu k vode a revitalizácia nábreží. Ako môže táto spoločná platforma fungovať? Odporúčame preskúmať napríklad MuseumQuartier vo Viedni, ktorý je jednou z mnohých budejovických inšpirácií. Organizácie: Jihočeské divadlo, Jihočeské muzeum, Jihočeská filharmonie, KD Slavie, Alšova jihočeská galerie (plánovaná budova na Senovážném nám.), Jihočeská vědecká knihovna, DK Metropol, Český rozhlas a ďalšie.
Text a foto: Zuzana Duchová, Simona Kolimárová