Legendárny undergroundový hudobník Samčo, brat dážďoviek píše satirické stĺpčeky

Dážďovky z undergroundu 

Keďže si človek a nechceš, aby ťa v tvojej práci nahradila automatizácia vo forme umelej inteligencie, tak sa musíš neustále vynachádzať a skúšať nové veci. Napríklad, keď si developer, musíš svojich klientov zaujať použitým jazykom a použiť slovo „mestotvorný“. Použiť slovo „mestotvorný“ je pre teba stavovská povinnosť rovnako ako pomenovať svoj projekt pomocou náhodného generátora anglických výrazov, ktoré môžeš potom použiť ako „seed phrase“ pre svoj bitcoinový trezor. Pokiaľ sa štvrte v tvojom meste volajú „Zelený hájičok“, „Chrapaždie na výhone“ alebo „Zurčiaci jarčok“, tak ty medzi ne „drbni“ nový projekt a nazvi ho „South Sky Shopping Černica“; napíš k tomu, že to bude mestotvorné 

Urbanizácia Slovenska je ešte len dejúci sa proces, takže mestotvorné je dnes všetko. Keď postavíš lavičku na rohu ulíc na sídlisku, ide o výrazný mestotvorný prvok, ktorý dokáže zútulniť liminálnosť anonymného sídliskového priestoru. Keď vedľa lavičky postavíš smetný kôš, ide o dôležitý mestotvorný prvok, ktorý evokuje, že v tomto meste prebieha cirkulácia odpadu, a teda aj prislúchajúca ekonomická aktivita.  

Keď stojíš v dopravnej zápche, tvoríš dopravnú zápchu, a tým pádom si tiež mestotvorný. Tá zápcha je súčasťou mesta.  

Keď zbúraš garážové priestory, v ktorých sa robí mestská kultúra, ale postavíš miesto toho veľa kancelárií, tiež je to mestotvorné. Ak by to nebolo dostatočne mestotvorné, postav pod to chodník a napíš, že ten chodník mierne zútulňuje mesto z pohľadu chodca a pôsobí mestotvorne. Spomeň si na všetky dediny, v ktorých nemajú chodníky vôbec.  

Na mesto pomaly sadá mestotvorný čierny smog. Oxid dusičitý pôsobí mestotvorne na tvoje pľúca. 

Keď čakám tri minúty na priechode pre chodcov v centre mesta, cítim sa mestotvorne 

Posledná trafika s tabakom a vínom zatvára o desiatej večer. Posledná krčma zatvára o polnoci. Po tomto čase sú už mestotvorné iba herne. 

 

Text a obrazový materiál: Samčo, brat dážďoviek