Dizajn s KONCEPTOM: Juraj Hubinský & Nuuk

Screenshot 2024 01 31 at 19.16.27

Občasný formát neformálnych podcastov vám prináša návštevu maliarskeho ateliéru architekta Juraja Hubinského. Architekt a výtvarník sa pohybuje v širšom spektre disciplín, od návrhov a realizácie interiérov a architektúry, až po výtvarné umenie a presahmi medzi týmito obormi. Optimisticky verí, že kvalitná architektúra a umenie dokáže pozitívne ovplyvniť každodenný život. Princíp tvorby spočíva v hľadaní možností, rozmýšľaní nad konceptom a kontextom, práci s úprimnou materialitou či zmyslom pre detail a vtip. Každé zadanie vníma ako prototyp, ktorý si zaslúži špecifickú pozornosť. Často spolupracuje s ateliérom Kuklica Smerek Architekti ako aj s ďalšími autormi v oblasti architektúry a dizajnu.

Nedávna kolaborácia Nuuk x Juraj Hubinský priniesla 4 autorské lampy. Okrem toho, že sú krásne a funkčné nás zaujali svojim konceptom, ktorý korešponduje s témou posledného vydania časopisu. Vznikali dlhým procesom postupného odparovania farby s vodou, čím autori upozorňujú na zmeny klímy, ktoré menia stav našich podzemných vôd. Juraj o procese tvorby Lampy 2 a 4: “Výtvarné pojednanie lampy apeluje na neustále sa znižujúci stav podzemnej vody, nízky výskyt zrážok a vysoký výpar spôsobený postupnými zmenami klímy. Dielo vznikalo bez zásahu autora, ktorý ponechal odparovať farbu s vodou prirodzeným tempom v prostredí. To spôsobilo jemné vrstvenie a “zapísanie” momentálnej hladiny farby na tele lampy. Zemitá farebnosť odkazuje na neschopnosť pôdy udržať vlahu na poliach obrábaných ťažkou technikou.”

Okrem lámp rozpráva Juraj Hubinský vo videu o svojej ceste k architektúre a o tom, akým spôsobom popri architektúre realizuje aj diela v oblasti maľby, sochy a dizajnu. Projekt svietidla, ktorého dekor vznikol netradičnou maliarskou technikou s bez použitia štetca či iných maliarskych nástrojov, bez zásahu autora, upozorňuje aj na okolitý svet. Odvracia pozornosť od ega autora k prostrediu, ktoré ho obklopuje v každodennom živote a ktoré citlivo vníma.

Lampy sú ručne vyrobené z materiálu podobného kameňu, každý kus je jedinečný. Žiarovka je vyrobená z porcelánu, stlmí sa na veľmi slabé svetlo, takže je ideálna ako nočná lampa, ale dokáže svietiť až silou 680 lúmenov, čo stačí na čítanie knihy. Stmievanie prebieha bez blikania.

Rozmery: 27 cm x 17 cm.

Chromatickosť: 2000K – 2800K