Tlačovka Velux v galérii!

VELUX gallery event 46

Spoločnosti sa snažia zaujať rôznymi spôsobmi a je osviežujúce, keď upriamia pozornosť klientov na umenie. Niečo tu chýba! Taký bol názov výstavy s cieľom preskúmať obrovský vplyv detailov na zážitok z umeleckých diel a kvalitu každodenného bývania. Toto podujatie, netradičnú tlačovú konferenciu spojenú s prednáškou o umení v bratislavskej DOT Contemporary Gallery usporiadala spoločnosť VELUX, svetový líder v oblasti strešných okien.

V galérii sa návštevníci a návštevníčky stretli s obrazmi, ale aj miestami, na ktorých diela zámerne chýbali. Toto úmyselné vynechanie slúžilo ako metafora pre úlohu tienenia strešných okien. Tienenie je pri strešných oknách nevyhnutné na dosiahnutie pohodlia v interiéri, ale aj pre jeho ochranu pred škodlivým UV žiarením. 

Galerijná pedagogička Lucia Kotvanová vysvetlila význam tienenia pre umelecké diela: „Vďaka dlhoročnému skúmaniu dnes už vieme, že hoci je pre maľbu slnečné svetlo dôležité a býva často aj predmetom maľovania, samotné obrazy musíme pred priamom slnečným svetlom chrániť. Pre galérie ale aj domácnosti, kde máme umelecké diela, je prioritou vedieť zabezpečiť správne osvetlenie a zatienenie pre ochranu nášho kultúrneho dedičstva”.

Ideálnym riešením je inštalácia vonkajšieho tienenia, ktoré zabraňuje priamemu dopadu slnečných lúčov na okná, čím okrem zatemnenia umožňuje regulovať množstvo tepla vstupujúceho do miestnosti a pomáha udržiavať optimálnu klímu v interiéri. 

VELUX gallery event 104