JRKVC: Lesná sauna v Šumiaci 

Lesná sauna v Šumiaci je nielen miestom oddychu, ale aj výrazným architektonickým prvkom, ktorý citlivo reaguje na prírodné prostredie a miestnu tradíciu. Projekt od Petra Jurkoviča a ateliéru JRKVC prepája silný historický kontext miesta so súčasným dizajnom a prináša jedinečný zážitok zo saunovania v srdci horskej krajiny. 

Lesná sauna v Šumiaci predstavuje najnovší prírastok do série lesných sáun, ktoré v poslednej dekáde pribúdajú na Slovensku v hojnom počte. Tento trend sa rozvíja od experimentálnych komunitných projektov až po komerčné realizácie. Príkladom môže byť jedna z prvých takýchto sáun v Dúbravici, vytvorená v rámci združenia Periférne centrá, ktorá je prístupná širokej verejnosti za dobrovoľný príspevok. Podobné koncepty sa objavujú aj v okolí Bratislavy, ale aj iných miest, kde sa komerčné prevádzky pravdepodobne inšpirovali komunitnými projektmi. Jedným z najznámejších príkladov v tejto kategórii je sauna v Spišskom Hrhove, ktorá sa v roku 2020 dostala do výberu nominácií na Cenu za architektúru CE.ZA.AR. Táto nominácia potvrdila rastúci význam tejto typológie v slovenskom architektonickom prostredí. 

Sauna v Šumiaci je však výnimočná nielen svojím architektonickým konceptom, v ktorom sa tematizuje práve strecha (čo je aj predmetom aktuálneho čísla časopisu), ale aj svojím historickým významom. Obec Šumiac je totiž miestom, kde v roku 1919 vznikla prvá sauna na území Slovenska ako samostatná architektonická typológia. Jej zrod sa viaže na miestneho rodáka Michala Dema, ktorý si ju priviezol z východného frontu (ruská baňa) a následne ju vybudoval za dedinou. Parná sauna dlhé roky slúžila miestnej komunite a je považovaná za jednu z mála zachovaných technických pamiatok tejto kategórie. 

Napriek svojmu historickému významu sauna v Šumiaci postupne posledné desaťročia chátrala, a to aj v dôsledku vandalizmu, aj tým, že bola „čiernou“ stavbou. Situácia sa zmenila až v posledných rokoch, keď sa podarilo objekt zlegalizovať a následne ho odkúpiť obcou Šumiac s pomocou miestnej oblastnej organizácie cestovného ruchu od potomkov Michala Dema. Vďaka finančným prostriedkom z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o., do oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie bola historická sauna obnovená do pôvodného stavu, pričom však potomkovia p. Dema rozhodli, že už nebude využívaná na pôvodný účel. 

Obnova lesnej sauny v Šumiaci tak reflektuje nielen aktuálne tendencie v oblasti architektúry a verejného priestoru, podporu rozvoja komunít a cestovného ruchu, ale aj širší kontext ochrany industriálnych a technických pamiatok na Slovensku. 

Nová lesná sauna v meandri horského potoka: dialóg architektúry s prírodou 

V tesnej blízkosti historickej parnej sauny v Šumiaci vznikla nová lesná sauna fínskeho alebo i suchého typu, ktorá bude slúžiť širokej verejnosti v duchu konceptu voľne prístupných lesných sáun na Slovensku. Architektonický návrh spracoval Peter Jurkovič z ateliéru JRKVC, pričom jeho realizácia citlivo reaguje na prostredie meandrujúceho horského potoka, lesného porastu a prirodzeného terénu. 

Tento objekt sa od pôvodnej sauny odlišuje nielen svojou modernou formou, ale aj výraznou vizuálnou a materiálovou stratégiou, ktorá podčiarkuje jeho symbiózu s okolím. Na rozdiel od iných, menej exkluzívnych sáun tu dominuje princíp otvorenosti – tak v samotnej práci s materiálmi, ako aj v prepojení interiéru s exteriérom cez precízne riešené priehľady. Vizuálna komunikácia s krajinným kontextom smerom zvnútra von je navyše umocnená zrkadlením prírodných prvkov na fasáde objektu, čím sauna získava aj atraktívnu kamufláž. 

Nová lesná sauna pri Šumiaci tak nie je len ďalším objektom v sérii prírodných sáun na Slovensku, ale predstavuje výrazný architektonický manifest, ktorý reflektuje vzťah medzi moderným stavebným riešením a historickými aj prírodnými hodnotami danej lokality. 

Strešná konštrukcia a remeselná tradícia lesnej sauny 

V exteriéri sauny zohráva dominantnú úlohu jej hlavný architektonický prvok – zastrešenie. Tento prvok nielenže zabezpečuje ochranu samotného saunového priestoru dvoch miestností potiarne a oddychovej miestnosti, ale vytvára aj atraktívnu intímnu relaxačnú zónu vonku na „priedomí“ alebo „gánku“. Forma sauny tak čerpá silnú inšpiráciu z vernakulárnej architektúry východnej časti regiónu Horehronie. Sauna pracuje s modernými stavebnými princípmi, ktoré sú interpretované v tradičnom prostredí. Detail konštrukcie, rovnako ako parafrázovaný tvar samotnej strechy vychádzajú z tesárskej tradície, ktorú môžeme nájsť nielen v tomto regióne, ale aj v širšom medzinárodnom kontexte. Práca s drevom tu nadväzuje na remeselné postupy – od tradičných slovenských majstrov z Horehronia až po precíznu techniku japonských tesárov. 

Samotná potiareň je vykurovaná klasickým drevom, čo podčiarkuje autentický prírodný charakter saunovania. Tento prírodný aspekt podporuje aj tmavý náter dreva v interiéri, ktorý už pred spustením prevádzky evokuje patinu času a dymu a umocňuje pohľad na okolitú prírodu zvnútra sauny. Drevo týmto spôsobom nielen vizuálne nadobúda historizujúci vzhľad, ale zároveň sa aj prirodzene konzervuje – v súlade s tradíciou zachovávania drevených stavieb v prírodnom prostredí. 

Elementy prírody a kultúrny kontext sauny v Šumiaci 

Sauna v Šumiaci v sebe harmonicky prepája dva základné prírodné elementy – oheň a vodu –, ktoré sú spolu s ľadom neoddeliteľnou súčasťou rituálu saunovania. Táto „ohnivá prevádzka“, ktorá by nemohla existovať bez vody, sa vo svojej forme a symbolike odvoláva aj na nautický charakter, čo naznačujú lodné kruhové okná dominujúce vstupom do objektu. 

Architektovi Petrovi Jurkovičovi sa v tomto projekte podarilo nájsť vyvážené riešenie, ktoré reflektuje nielen silný prírodný kontext, ale aj etnografický a kultúrny odkaz obce Šumiac. Táto lokalita patrí medzi rázovité obce regiónu, vynikajúce svojou pôvodnou architektúrou, ktorá je úzko spätá s kultúrnou identitou miestnych obyvateľov. Špecifikom tejto komunity je nielen tradičný stavebný jazyk, ale aj gréckokatolícke vierovyznanie, ktoré dodáva oblasti unikátny charakter. Sauna v Šumiaci tak predstavuje nielen architektonický dialóg medzi prírodou a tradíciou, ale aj reflexiu identity miesta, v ktorom sa nachádza. 

Prirodzené ochladenie: sauna v súlade s prostredím 

K typológii sauny neodmysliteľne patrí aj proces ochladzovania a v prípade sauny v Šumiaci sa tento aspekt vyriešil mimoriadne prirodzeným spôsobom. Namiesto budovania umelých ochladzovacích kadí či iných infraštruktúrnych prvkov, ktoré sú pri podobných projektoch bežné, tu vzniklo jednoduché, no elegantné riešenie – prehĺbenie meandra potoka a jeho prehradenie prírodným kameňom, čím sa vytvorila vždy ľadová lagúna slúžiaca na ochladenie návštevníkov po výstupe z horúcej sauny. 

Tento zásah citlivo zapadá do okolitej krajiny a zdôrazňuje rešpektovanie prírodných procesov a materiálov. Sauna v Šumiaci sa tak stáva nielen súčasťou rastúceho fenoménu lesných sáun na Slovensku, ale aj príkladom architektúry, ktorá reflektuje špecifický kontext miesta a využíva prírodné danosti na vytvorenie autentického zážitku. Prajeme tejto saune mnoho spokojných návštevníkov a veríme, že sa stane príjemným miestom rekreácie, ktorú všetci tak veľmi potrebujeme.  

 

názov: SAUNA – Lesná sauna 

projekt: 2022 – 2023 

realizácia: 2024 

veľkosť: 8 m2 

miesto: Šumiac 

architekt: Peter Jurkovič, Prokop Matěj 

fotografie: Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie

Text: Martin Zaiček 

Celý text si prečítate v magazíne Koncept 09