MODEL – Totalstudio

Letný dom Vajnory - Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio
Letný dom Vajnory - Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio

Táňa Kuva, Kristína Tomanová | text vyšiel v magazíne Koncept 1/2022

Malý dom vo veľkej záhrade formálne odkazuje na dočasné kempingové koncepty bývania, záhradné domy, ale aj tradičné stavanie vo Vajnoroch. Výsledkom je kompozícia troch domov tvoriacich jeden celok.

Nočný dom je rozdelený na štyri identické časti – tri utilitárne izby a kúpeľňu so vstupom. Denný dom je otvorený priestor kuchyne a obývačky. Záhradný dom, respektíve veranda je v teplejších mesiacoch hlavným miestom domu. Definuje ho oceľová konštrukcia, ktorú bude postupne obrastať popínavá zeleň.

Dispozičná schéma je banálne jednoduchá, v dome nie je chodba a izby sú ako kajuty napojené priamo z hlavného denného priestoru. Konštrukčne ide o jednoduchú murovanú stavbu s oceľovou konštrukciou strechy. Dom je omietnutý, má drevené okná a strešná krytina je z vlnitého plechu.

Letný dom Vajnory - Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio
Letný dom Vajnory – Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio
Letný dom Vajnory - Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio
Letný dom Vajnory – Fotografie modelu. Foto: archív Totalstudio

Terasa je prekrytá vlnitým polykarbonátom, pod ktorým je tienenie z reflexnej klimatickej textílie. Tú možno posúvať a meniť intenzitu preslnenia podľa potreby počas celého roka. Z pôvodne letného domu sa pomerne rýchlo stal celoročne obývaný dom – permanentne letný dom.

Čo pre vás znamená fyzický model ako výrazový prostriedok architektúry?

Hm. Dlho sme boli presvedčení o tom, že model je najlepší prostriedok na sprostredkovanie konceptu pre klienta, ale teraz už o tom takí presvedčení nie sme. Zistili sme, že v stovke alebo v päťdesiatke je to pre laika stále veľmi abstraktné, monochromatické a zavádzajúce. Model je však rozhodne jedna z najlepších metód pri väčších mierkach domov a urbanizme.

Používate model skôr ako prezentačný nástroj alebo pre vlastné preverenie konceptu v priestore či potešenie oka?

Všetko dokopy. Aj ako prezentačný prostriedok je model skvelá vec. Vizualizácie totiž dnes už vie kde-kto, ale neprintový model má stále ten punc remesla, niečoho, čo nevie každý, čo vonia, dá sa to točiť, pohladiť, čiže aj ako prezentácia funguje model skvele. Prioritou je však preverenie konceptu a nad tým všetkým je, samozrejme, potešenie oka, pretože ako všetci vieme, architektúru nerobíme pre peniaze.

S akým materiálom pracujete najradšej?

Najmenej pľuzgierov robí styrodur a drôt, čo je lákavé, ale nevydrží. Čoraz radšej máme model, ktorý sa stane suvenírom a stačí ho občas oprášiť. Čiže kvalitný kartón alebo drevo.

Architektonický ateliérTotalstudio
LokalitaVajnory
Plocha pozemku1 317 m²
Zastavaná plocha100 m²
Úžitková plocha81 m²
Terasa50 m²
Bazén50 m²

Fotogaléria